Financial NewsZałożenie działalności gospodarczej w Polsce

Założenie działalności gospodarczej w Polsce

Polska, Europe, 15th June 2021, ZEXPRWIRE – Przedsiębiorca stojący przed zadaniem jakim jest założenie nowej działalności gospodarczej z reguły wybiera pomiędzy spółką z ograniczoną odpowiedzialnością a jednoosobową działalnością gospodarczą, gdyż są to najpopularniejsze firmy prowadzenia działalności w Polsce.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością

Rejestracja spółki z ograniczoną odpowiedzialnością jest możliwa szybko i wygodnie przez Internet lub w sposób tradycyjny, czyli poświadczając dokumenty notarialnie. W dalszej części przyjrzyjmy się temu jak wygląda rejestracja spółki przez Internet. Do tego celu służy portal S24. Aby skorzystać z tego sposobu trzeba mieć aktywne konto w systemie S24 oraz posiadać podpis elektroniczny kwalifikowany lub Profil Zaufany. Ponadto niezbędny jest numer PESEL lub ważny paszport w przypadku obcokrajowców. Na portalu użytkownik wypełnia umowę w wersji online. Należy uzupełnić standardowe pola dotyczące zakładanej spółki. Między innymi ustalić wspólników spółki, przedmiot działalności, wariant zbycia udziałów, sposób reprezentacji spółki, wysokość kapitału zakładowego itd.

Założenie spółki wiąże się z pewnymi kosztami. Po pierwsze jest to wpis do Krajowego Rejestru Sądowego, który wynosi 250zł oraz opłata za ogłoszenie pierwszego wpisu w MSiG w wysokości 100zł.

Założenie spółki niestety nie ogranicza się do uzupełnienia wniosku na portalu S24. Po uzyskaniu wpisu do KRS przedsiębiorca ma przed sobą szereg obowiązków. Należy złożyć oświadczenie zarządu o pokryciu kapitału, zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC), złożyć zgłoszenie NIP-8 w ciągu 21 dni odkąd powstał stosunek prawny (lub w ciągu 7 dni jeśli zamierza odprowadzać składki), złożyć wniosek o rejestracje jako podatnika VAT co najmniej 7 dni przed pierwszą transakcją. Trzeba przyznać, że dla poczatkującego przedsiębiorcy założenie działalności w Polsce może być nie lada wyzwaniem. Dlatego większość przedsiębiorców decyduje się na pomoc doświadczonego biura rachunkowego.

Jednoosobowa działalność gospodarcza

Założenie najprostszej formy prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce, czyli jednoosobowej działalności również można wykonać za pomocą Internetu. Wystarczy wypełnić formularz CEIDG-1. Oczywiście można również takowy wniosek złożyć w odpowiednim urzędzie. W formularzu wystarczy wypełnić wszystkie pola. Między innymi dane osobowe, informacje dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz wybrać formę opodatkowania. Poprawnie wypełniony wniosek należy poświadczyć za pomocą podpisu elektronicznego lub profilu e PUAP. Tak naprawdę założenie jednoosobowej działalności gospodarczej może zakończyć już na tym etapie. Należy jednak pamiętać, że jeśli planujemy być płatnikami VAT do dodatkowo trzeba dokonać wizyty w Urzędzie Skarbowym.

To na jaką formę prowadzenia działalności gospodarczej się zdecydujemy zależy tak naprawdę tylko od nas, bo każda forma ma swoje plusy i minusy. W przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej minusy to pełna osobowość prawna. Z drugiej strony założenie jednoosobowej działalności jest znacznie szybsze, tańsze i prostsze niż założenie spółki. Również księgowość w spółce jest nieco bardziej wymagająca, gdyż jest wymagana pełna sprawozdawczość. Tak czy inaczej raczej dla przedsiębiorców nie powinno to być przeszkodą przed założeniem spółki, gdyż zarządzanie rachunkowością można w pełni oddelegować do doświadczonego biura rachunkowego.

Media Contacts

Progress Holding Sp. z o.o.

NIP 5272429116

01-458, Polska, Warszawa, ul. Szańcowa, 44;

e-mail: [email protected]

The post Założenie działalności gospodarczej w Polsce appeared first on Zex PR Wire.

Latest news

World Blockchain Summit Set the Stage for a Decentralized Future with Ground-breaking Insights and Collaborations

The 24th edition of World Blockchain Summit – Dubai 2023, under the patronage of HH Sheikh Juma Ahmed Juma...

Tap Payments and PayPal partner to expand global reach for MENA businesses

Dubai, March 23, 2023, ZEXPRWIRE,  Tap Payments, the leading fintech company in the Middle East and North Africa (MENA)...

Future Blockchain Summit partners with Paris Blockchain Week and Speaks on Opening Panel at the Louvre

Paris, France, March 14, 2023, ZEXPRWIRE, Future Blockchain Summit has become a partner event of the Paris Blockchain Week...

CoinMarketAlert – An Exceptional Crypto Price Alerting Tool For Effective Portfolio Management.

Zurich, Switzerland, March 10, 2023, ZEXPRWIRE, CoinMarketAlert is a groundbreaking crypto price alerting service that offers an efficient way...

Unleashing the Heroic Tales of K9 Veterans: The Popular Pets Honors Canine Soldiers on K9 Veterans Day

HOLLISTER, CA, March 9th, 2023, ZEXPRWIRE, Hold on to your leashes K9 Veterans Day is just around the corner,...

Nuritopia Surprises Its Community with a New Airdrop Voting Event

Seoul, Korea, March 6, 2023, ZEXPRWIRE, Nuritopia, the social dating metaverse aiming at connecting people together worldwide, is offering...

Must read

USD 19,500, the new key price of bitcoin to start an upward movement

Key facts: In the past, $19,500 has been a resistance...

Blockchain IDOs and Presales You Should Know About

There’s never a lack of new projects opportunities when...

The 10 rules to prepare for the crypto bear market by the savvy investor

While the Bitcoin and cryptocurrency market reached a record capitalization in...

Latin America’s E-commerce Giant Opens Up To Buying Bitcoin

Bitcoin (BTC) and cryptocurrencies are increasingly accepted every day for...

Binance Welcomes Arbitrum – Ethereum’s Second Layer!

For many months, the Ethereum (ETH) network has faced...

You might also like
Recommended to you